Vezi și toate discuri frână din stoc , sau caută după mașina ta .

Disc Frana BOSCH 0 986 478 515

Disc Frana BOSCH

Cod: 0 986 478 515

149,44 RON preț orientativ, confirmat la comandă

✔ În stoc — livrare în 24–72h

Fotografia este a produsului real, din catalogul nostru. Verifică întotdeauna codul piesei demontate înainte de comandă.

Specificații tehnice

Diametru [mm] 257
Asezare gauri Ø [mm] 98
Diametru butuc roata [mm] 59,02

Echivalențe la alți producători

Repere interschimbabile identificate în cataloagele producătorilor — utile când compari prețuri sau piesa demontată poartă alt brand:

Coduri OEM compatibile

Reperele originale pe care BOSCH 0 986 478 515 le înlocuiește — compară cu codul de pe piesa demontată:

ALFA ROMEO 46416712
ALFA ROMEO 46423415
FIAT 51749124
ALFA ROMEO 60806137
ALFA ROMEO 60810076
ALFA ROMEO 60811256
ALFA ROMEO 60811266
ALFA ROMEO 61810076
ALFA ROMEO 61811266
FIAT 7645056
ALFA ROMEO 7779409

Se montează pe

Compatibilitate după tipul de vehicul (kType) — 24 modele de la 3 mărci. Verifică motorizarea înainte de comandă.

Marcă Model Ani Motorizări
FIAT PALIO Weekend (178_, 173_, 373_, 374_, 171_) 1996–2026 1.2 · 1.6 16V (178DXD1A) · 1.7 TD · +9
FIAT TEMPRA S.W. (159_) 1990–1996 1.9 TD (159.AI, 159.BI, 159.CU, 159.AU) · 1.8 i.e. (159.AN) · 2.0 i.e. 4x4 (159.AP) · +8
ALFA ROMEO 155 (167_) 1992–1997 1.7 T.S. (167.A4D, 167.A4H) · 1.8 T.S. (167A4) · 1.8 T.S. (167.A4C, 167.A) · +6
FIAT MAREA (185_) 1996–2007 1.6 · 1.9 JTD 110 (185AXT1A) · 1.6 100 16V · +6
FIAT MAREA Weekend (185_) 1996–2007 1.6 · 1.2 16V · 1.9 JTD 110 (185BXT1A) · +6
FIAT STRADA Pick-up (178_, 278_) 1999–2026 1.6 Trekking · 1.3 D Multijet (278AYR1A) · 1.2 · +6
FIAT DOBLO Kasten/Großraumlimousine (223_) 2001–2026 1.2 (223ZXA1A) · 1.9 D (223ZXB1A) · 1.6 16V (223ZXD1A) · +5
FIAT DOBLO Großraumlimousine (119_, 223_) 2001–2026 1.3 JTD 16V · 1.2 (223AXA1A) · 1.9 D (223AXB1A) · +5
FIAT BRAVA (182_) 1995–2002 1.8 GT 16V (182.BC) · 1.9 TD 100 S (182.BF) · 1.9 JTD 105 · +4
FIAT SIENA (178_, 172_, 372_) 2000–2012 1.3 JTD · 1.5 · 1.6 (178CYC1AAT) · +4

Întrebări frecvente

Cât rezistă un disc de frână?

Între 60.000 și 120.000 km. Contează mai mult grosimea rămasă decât kilometrajul — fiecare disc are grosimea minimă ștanțată pe butuc.

De ce vibrează volanul la frânare?

Cel mai des din cauza bătăii laterale a discului (voalare). Se verifică cu ceasul comparator; discul voalat se înlocuiește, nu se rectifică.

Discurile se schimbă în pereche?

Da, pe aceeași punte, împreună cu plăcuțele.

Cum verific dacă piesa se potrivește pe mașina mea?

Alege motorizarea în selectorul din pagină — verificăm compatibilitatea după tipul de vehicul (kType), nu doar după model. Poți compara și codul de pe piesa demontată cu codurile OEM din pagină.

În cât timp ajunge comanda?

Pentru reperele în stoc, livrarea se face prin FAN Courier în 1–3 zile lucrătoare. Stocul și prețul se confirmă la plasarea comenzii.

Repere înrudite

Nu ai găsit reperul potrivit?

Catalogul complet are peste 5.958 de repere fotografiate, plus stocul sincronizat pe categorii și pe model de mașină.